Kabely LAPP jsou součástí legendárního vlaku Slovenská strela

Vznikla z tužky „valašského“ Edisona Josefa Sousedíka jako nejúžasnější dopravní prostředek na kolejích té doby. Motorové vozy řady M 290.0 vyrobily kopřivnické Závody Tatra a.s. pro tehdejší Československé státní dráhy v počtu dvou kusů. Jedinečnost vozů nespočívala pouze v designu karoserie a interiéru, ale především v pokrokovém elektromechanickém přenosu výkonu.

Kabely LAPP součástí vlaku Slovenská strela

Hybrid z první republiky

Prototyp dokázal jezdit na zkušebním okruhu rychlostí až 148 km/hod., a to v době, kdy kolejím vládly parní lokomotivy. V provozu nikdy takto rychle nejezdila. Její konstrukční rychlost byla 130 km/h. Podle tradovaných pověstí železničáři při zkouškách vlaku na trati Praha – Bratislava takřka nestíhali stahovat závory.

Značné rychlosti vlaku bylo dosaženo nejen nadčasovým aerodynamickým designem, který dodnes udivuje, ale hlavně speciálním elektro-benzinovým pohonem. Sousedíkova originální koncepce přenosu výkonu byla v motorové trakci převratná a neměla ve světě obdoby. Díky jeho patentovanému systému se vozidlo rozjíždělo elektrickým pohonem a lamelová spojka se s benzinovým motorem spínala až při dosažení rychlosti přes 80 km/h. Tento druh hybridního přenosu spolu s výkonnými motory a nízkou hmotností umožňoval velmi dynamickou jízdu.

Interier Slovenské strely s kabely LAPP

Opravená strela

Jediný zachovalý kus Slovenské strely se začal opravovat před dvěma lety v dílnách skupiny ČMŽO. Cílem rekonstrukce je navrácení Slovenské strely do pojízdného stavu a také původního prvorepublikového vzhledu. ČMŽO – divize elektronika používá speciální část portfolia produktů společnosti LAPP, která je zaměřena na aplikace v oblasti kolejových vozidel.

Kabely použité v unikátu Slovenská strela

V rámci kabeláže jsou na motorovém voze Slovenská strela instalovány jednožilové vodiče i vícežilové kabely ze sortimentu LAPP. V největším rozsahu byly použity flexibilní jednožilové vodiče ÖLFLEX® TRAIN 331, určené pro instalaci v kolejových vozidlech při napětí do 600 V. Tyto vodiče jsou vhodné pro připojení osvětlení, topných zařízení, spínaných okruhů, rozváděčů a napájení. K dispozici jsou v průřezech od 1 až do 300 mm2.

Pro instalace vyžadující stíněné kabely jsou použity kabely ÖLFLEX® TRAIN 345 C. Izolace těchto kabelů je vyrobena ze směsi radiačně zesítěných polymerů, které při tomto procesu získají výjimečné vlastnosti z hlediska chemické, mechanické i teplotní odolnosti. Jsou k dispozici v průřezech od 0,5 do 50 mm2 a maximálním počtu 40 žil. Použité kabely jsou určeny speciálně pro kolejová vozidla a jsou navrženy na základě evropských konstrukčních norem EN 50306 a EN 50264. Tyto standardy popisují nejen konstrukci kabelu, ale uvádějí také další normy, které musí kabel splňovat, aby vyhověl současným podmínkám provozu na železnici.  Jde například o odolnost vůči olejům, pohonným látkám, kyselinám, louhům, ale např. také ozonu, který urychluje proces stárnutí izolace kabelů. Kabely současně splňují přísná kritéria z pohledu bezpečnosti při požáru, jako je bezhalogenovost, nešíření plamene a nízká kouřivost.

Přestože jsou uvedené kabely do určité míry speciály s vysokými užitnými vlastnostmi, jsou běžně dostupné skladem. Informace o dostupnosti i ceně je možné získat v online katalogu na stránkách společnosti LAPP.

Kabely LAPP jsou součástí vlaku Slovenská strela

Společnost ČMŽO

Českomoravská železniční opravna s.r.o. Přerov vznikla v závěru roku 1994 a v počátku své činnosti byla zaměřena převážně na provádění generálních oprav a oprav násilného poškození lokomotiv. 

V dnešních dnech je portfolio služeb skupiny ČMŽO již mnohem obsáhlejší. Poskytuje komplexní služby zaměřené na modernizaci, renovaci a rekonstrukci kolejových vozidel. Zajišťuje vývoj, výrobu a instalaci včetně návrhu a implementace elektroniky, ale i homologaci a kompletní údržbu kolejových vozidel.