LAPP se připojuje k SPE Industrial Partner Network

Single-pair Ethernet (SPE) je technologie budoucnosti. Umožňuje nepřetržitý přenos dat v reálném čase až na úroveň senzor/akční člen. Společnost LAPP představila první jednopárové ethernetové kabely už před dvěma lety. Stále však panují neshody ohledně standardu konektorů. Do procesu standardizace bylo zařazeno několik návrhů, které nyní soupeří o přízeň uživatelů. Společnost LAPP se nyní rozhodla připojit jako partner k SPE.

Single-pair Ethernet (SPE): namísto čtyř párů vodičů jeden

„V současnosti naléhavě potřebujeme jednotné přenosové standardy, abychom mohli do výrobních společností přivést novou technologii IIOT. Podle našeho názoru má největší potenciál řešení SPE Industrial Partner Network,“ zdůrazňuje Georg Stawowy, člen představenstva Lapp Holding AG pro inovace a technologie.

Společnost LAPP, světový lídr na trhu integrovaných řešení v oblasti kabelové a spojovací technologie, chce jít připojením k síti průmyslových partnerů SPE příkladem s cílem pomoci této technologii se konečně prosadit. Single-pair Ethernet by mohl brzy doplnit aktuálně používaný průmyslový ethernet. Důvodem je, že kabely Cat.5 nebo dokonce Cat.7 jsou pro připojení jednotlivých senzorů na provozní úrovni ve výrobě předimenzované. Jednopárové ethernetové kabely jsou zde lepší alternativou. Místo čtyř párů vodičů mají pouze jeden pár, což ušetří až 75 procent času při připojování vodičů - a samozřejmě, že kabel se dvěma žílami stojí méně než s osmi. Tyto kabely jsou navíc tenké, takže se skvěle hodí i do stísněných prostor. LAPP představil první jednopárové ethernetové kabely pro průmyslové použití již před dvěma lety. Dnes zahrnuje tato řada také kabely pro flexibilní aplikace, například pro energetické řetězy, a nabízí průřezy žil od AWG 26 do AWG 18.

V LAPPu to není jen o kabelech. Stuttgartská rodinná společnost by také ráda poskytla svým zákazníkům kompletní řešení průmyslové sítě pro SPE. Pro tenčí kabel jsou však zapotřebí výrazně menší konektory. Jednotný standard konektorů ale stále chybí. To věci zpomaluje. Ralf Moebus, vedoucí produktového managementu automatizace ve společnosti LAPP, říká: „Protože nekompatibilní komponenty brání pronikání na trh, je pro nás důležité pomoci jednomu standardu dosáhnout průlomu.“ LAPP proto svým členstvím podporuje síť SPE Industrial Partner Network, která prosazuje jednotné rozhraní zařízení T1 Industrial podle IEC 63171-6 a kabely SPE podle ISO/IEC 11801-X.

Proč? V průmyslovém sektoru jsou sítě ethernet standardizovány organizacemi uživatelů pro konkrétní systémy. PI - Profibus International pro PROFINET a ODVA - Open Devicenet Vendor Association pro ETHERNET/IP již vytvořily pracovní skupiny, které zpracovávají případy použití a systémové specifikace pro SPE v průmyslovém sektoru. Jedná se o další důležitý milník, který má zaručit jednotnou instalaci s ohledem na průmyslové požadavky a tím podpořit další šíření.

Výhodou je, že SPE otevírá příležitost implementovat konzistentní ethernetovou instalaci na všech úrovních automatizační pyramidy, od úrovně senzoru/akčního členu až po cloud. Zejména zařízení na úrovni senzorů/akčních členů nejsou dosud integrována přímo do sítě, ale jsou začleněna složitým procesem prostřednictvím převaděčů signálu nebo bran. Konvenční ethernet často nebyl pro přímou integraci senzoru/akčních členů ekonomický. SPE zde může pomoci. Kabely s menším počtem žil a menšími rozměry vedou k novým, ekonomičtějším možnostem připojení. Avšak i v rozvaděčích, které jsou často velmi stísněné, může SPE přispět k ekonomické efektivitě snížením prostoru potřebného pro komponenty. SPE také umožňuje delší vzdálenosti. Dnes je ethernet na bázi mědi omezen na délku kabelu 100 m. SPE lze použít až do vzdálenosti 1 200 m. Díky těmto možnostem je SPE důležitou technologií pro Smart Factory a realizaci Průmyslu 4.0.