Napájecí konektor EPIC® pro čistou vodu

Systémy od společnosti GTec upravují vodu z vodovodu na ultra čistou vodu pro farmaceutický průmysl. Součástí těchto systémů jsou konektory EPIC M12-Power od společnosti LAPP, které nahrazují zastaralý typ konektoru. Společnost GTec navíc stále častěji používá hotovou kabelovou konfekci.

Konektory EPIC® v systémech pro čištěnou vodu

Marco Koscielny ukazuje na působivě vypadající skříň z nerezové oceli. "V současné době je systém ponořen do vody." Ponoření celého systému pod vodu je ve společnosti GTec GmbH součástí běžného postupu a je zcela bezpečné. Ještě než každý systém opustí výrobu ve Winsenu jižně od Hamburku, je podroben zkoušce na speciálním zkušebním zařízení. Tato zkouška zahrnuje i kompletní ponoření do vody. GTec vyrábí systémy, které upravují pitnou vodu tak, aby produkovaly vysoce vyčištěnou vodu – bez mikrobiálních nečistot, iontového zatížení a rozpuštěných plynů. Ty největší systémy zaberou zhruba čtvrtinu přepravního kontejneru a dokážou upravit až 15 000 litrů vody za hodinu. Každý měsíc opustí výrobu jeden takový systém.

Hlavním zákazníkem je farmaceutický průmysl. Výroba léčiv vyžaduje vodu bez jakékoli kontaminace. Pitná voda se změkčuje a filtruje přes různé stupně čištění. Hlavním stupněm je inverzní osmóza, při níž membrána zadržuje ionty rozpuštěné ve vodě. Další stupeň úpravy zahrnuje odstranění plynů na polopropustné membráně, UV systém odbourává chlor, a nakonec následuje elektrochemická deionizace a ultrafiltrace. Voda je pak tak čistá, že ji lze použít i jako WFI (voda na injekci) v infuzních roztocích.

Četné elektricky ovládané ventily, které jsou obvykle napájeny napětím 230 V, zajišťují průchod cenné vody složitým vnitřním uspořádáním systému. Dříve se používal 7/8" konektor, což znamenalo, že konektor byl téměř stejně velký jako ventil. "Hledali jsme prostorově úspornější řešení, které by bylo schváleno pro danou aplikaci," říká Marco Koscielny. Ten je u specialisty na úpravu vody zodpovědný za elektrotechnické plánování a řízení projektů. Je to tedy také on, kdo v rámci společnosti rozhoduje o nákupu kabelů a konektorů. A ty stále častěji pochází od společnosti LAPP.

Kvalita, služby a estetika

Koscielny našel u společnosti LAPP také náhradu za objemné 7/8'' konektory. V systémech, které byly dodány nedávno, je nyní vystřídaly konektory EPIC® M12-Power s kódováním S. Také zapojení třífázových oběhových čerpadel je provedeno kabely s konektorem M12-Power. Jejich velikost není ani poloviční oproti dříve používaným průmyslovým konektorům, ale přesto jsou velmi výkonné a zvládnou proud až 12 A, a tím i požadovaný rozběhový proud 8,5 A pro čerpadla. S konektory se zmenšily i ventily. "U našich systémů klademe důraz na estetiku konstrukce a na pěkný vnitřní design," zdůrazňuje Koscielny," a s konektory M12 od LAPP to prostě vypadá lépe."

Je třeba přiznat, že konektory M12 nejsou vynálezem společnosti LAPP. Ve svém sortimentu je má každý dodavatel elektrické spojovací techniky. V takových případech často záleží na detailech. Konektor LAPP je černý, zatímco konkurenční konektor je zelený. Každý, kdo se podívá na labyrint trubek z nerezové oceli v systému úpravy vody GTec, bude souhlasit, že černá prostě vypadá lépe. Samotný vzhled však nepřevážil misky vah ve prospěch společnosti LAPP. Kvalita a spolehlivost výrobků a služeb musí být samozřejmě v naprostém pořádku. "Od společnosti LAPP jsme toho objednávali hodně už dříve a v posledních letech je to stále častěji," říká Koscielny.

Stále častěji upřednostňuje společnost GTec nákup hotové kabelové konfekce přímo na míru, kterou LAPP dodává s centimetrovou přesností. Začalo to s konfekciovanými kabely UNITRONIC®, se kterými GTec propojuje senzory systému. "Ke společnosti LAPP nás přivedla především nabídka hotových kabelových svazků," vysvětluje elektroinženýr. Společnost potřebuje 600 těchto kabelových svazků pro senzory ročně. Náročnost vlastní montáže konektorů je vysoká. Kabelové svazky od společnosti LAPP ušetří mnoho času, a navíc snižují chybovost. Kabely s konektory M12-Power si montážní technici ve společnosti GTec stále montují sami, protože outsourcing se zatím nevyplatí kvůli malému počtu a individuálním délkám. "Ale tam, kde to má smysl, chceme v budoucnu vždy používat kabelovou konfekci." Montážní technici je budou muset pouze zapojit a elektrické závady budou téměř vyloučeny.

Digitální dvojčata šetří čas

To se bude brzy také týkat napájení ventilů. Neboť konektory M12-Power byly pouze "krátkou epizodou". Mezitím přešla firma GTec na ventily s 24 V, které dokonce vyžadují pouze standartní konektor M12, tedy bez vysokých proudů silové varianty konektoru. Firma GTec odebírá nyní od LAPPu tuto konfekci s konektorem M12 s kódováním A, který může přenášet proudy až 4 A. Dalším stále důležitějším rozhodovacím kritériem pro zákazníky jsou kompletní data pro plánování elektroinstalace pomocí softwarových nástrojů, jako je EPLAN, říká Patrick Maischatz, produktový manažer pro konektory EPIC®, mezi odborníky známých také jako "digitální dvojčata". Společnost LAPP poskytuje digitální dvojčata pro své konektory EPIC®, která inženýr načte kliknutím myši z knihovny a umístí je do schématu zapojení. Ta obsahují nejen schéma zapojení, ale také všechny rozměry, takže projektant může snadno optimalizovat umístění konektoru například v rozváděči. "Pokud jsou data kompletní, je to jasná konkurenční výhoda," říká Maischatz. A žádný výrobce konektorů se o to nesnaží tak důsledně jako společnost LAPP.

Marco Koscielny si pochvaluje prodejní služby společnosti LAPP: "Ve společnosti LAPP se soustředí na řešení problému, nikoli na snahu prodat produkty. Vztahy s obchodním oddělením jsou velmi vstřícné.“