Lokomotivy s produkty Lapp za severním polárním kruhem

Lokomotivy Softronic zvládnou dvojnásobnou zátěž oproti běžným vozidlům. Systém, který šetří energii při brzdění, je jediný svého druhu vyrobený ve východní Evropě!

Lokomotivy Softronic zvládnou dvojnásobnou zátěž oproti běžným vozidlům. Systém, který šetří energii při brzdění, je jediný svého druhu vyrobený ve východní Evropě!

Elektrické lokomotivy, které jsou dodávány do Švédska, zvládnou utáhnout až 3 000 tun ­- patří tak mezi nejsilnější na světě. Společnost Lapp Kabel Romania přispěla k tomuto úspěšnému projektu dodávkami kabelů a příslušenství. Celkem šlo o 148 položek, které optimálně splňují technické podmínky a požadavky. 

Skupina Lapp dodává široký sortiment kabelů a příslušenství pro kolejová vozidla, který splňuje náročné požadavky na požární odolnost. Do tohoto sortimentu patří napájecí a ovládací kabely ÖLFLEX® TRAIN, datové a sběrnicové kabely UNITRONIC® TRAIN pro systémy sběrnic MVB a WTB, kabely ETHERLINE® TRAIN pro ethernet až do Cat.7, kabelové vývodky SKINTOP®, ochranné kabelové hadice SILVYN®, průmyslové konektory EPIC® a systémy značení kabelů FLEXIMARK®.

Obzvláště výkonné lokomotivy společnosti Softronic jsou určeny k tažení vagonů s železnou rudou, která se těží ve Švédsku v blízkosti polárního kruhu. Lokomotivy řady Transmontana jsou v celé Evropě uznávány jako nejmodernější lokomotivy ze zemí východní Evropy.

Lokomotivy mají nejmodernější vybavení: novou kovovou konstrukci (skříň lokomotivy), asynchronní trakční motory, rekuperační brzdy, IGBT trakční měniče, zařízení pro řízení a zabezpečení vlaku, LED světlomety atd.

Extrémní nároky na kabeláž

Extrémně náročné podmínky, ve kterých jsou tyto lokomotivy používány, se projevily ve výběru kabeláže.

Pro rozvaděče byly použity jednožilové kabely řady ÖLFLEX® TRAIN 331. V oblastech s vysokými teplotami se osvědčily silikonové vodiče ÖLFLEX® HEAT 180 SiF.

Část senzorového systému byla zapojena datovými kabely UNITRONIC® FD CP PLUS, které jsou známé vysokou flexibilitou. Trvalé vibrace přítomné v lokomotivě vyžadovaly použití mimořádně flexibilních kabelů určených pro aplikace v energetických řetězech. Kromě toho polyuretanový vnější plášť a měděné opletení odolávají drsným klimatickým podmínkám při použití v blízkosti polárního kruhu i silnému elektromagnetickému rušení typickému pro výkonovou elektroniku. K propojení byly použity průmyslové konektory EPIC®. Kabely a vodiče jsou chráněny pomocí systému ochranných kabelových hadic SILVYN® RILL PA 6.

Všechny výrobky TRAIN od společnosti Lapp splňují nebo překračují požadavky normy EN 45545-2 a jsou zařazeny do úrovní nebezpečí HL1, HL2 i HL3.

"Lokomotiva Transmontana je z hlediska konstrukce na nejvyšší úrovni. Mimo jiné je vybavena rekuperační brzdou, která při brzdění dodává elektrickou energii do sítě," řekl serveru Economica.net projektový manažer společnosti Softronic Catalin Iosub.

Příklady použitých materiálů:

%C3%96lflex Train

Vodič ÖLFLEX® TRAIN 331 podle EN 50264-3-1 typ M pro náročné aplikace v kolejových vozidlech.

%C3%96lflex Heat

ÖLFLEX® HEAT 180 SiF – pocínovaný vodič se silikonovou izolací, pro maximální teploty + 180 °C.