S Lappem aktivně, ne radioaktivně!

Kde konkurence končí, my začínáme. Že Lapp nemá strach z netradičních řešení, potvrzuje řada úspěšných projektů. Jedním z takových případů byla spolupráce s firmou ŠKODA JS a.s. na výrobě modulárního kontrolního systému (MKS).

Když jsem poprvé viděla nákres tohoto zařízení, musela jsem zapátrat na internetu, abych pochopila, k čemu tato ocelová trojnožka je. Dozvěděla jsem se:

MKS je dálkově ovládaný manipulátor s výsuvným teleskopickým sloupem pro automatizované nedestrukční zkoušky tlakové nádoby reaktoru. Využívá se při pravidelných provozních kontrolách v jaderných elektrárnách.

Ve spolupráci s firmou Brevetti Stendalto jsme pro toto zařízení navrhli otočný systém energetických řetězů, které umožňují bezpečné vedení kabeláže při ohybu o 360 stupňů.

Přípravou nabídky, technické dokumentace a 3D modelů jsme strávili několik horkých letních týdnů. Po doladění detailů s konstruktéry ŠKODA JS přišla objednávka. Pro Brevetti byl dodací termín výzvou. Na milimetr přesné opracování speciálně odlehčeného nerezového vodicího žlabu není žádná dvojminutová záležitost. Následovaly testy přímo v Monze, dodávka k nám do Otrokovic a finální kontrola a přeprava „balíku“ vážícího 400 kg do Plzně.

Testování celého zařízení u zákazníka potvrdilo funkčnostspolehlivost navrženého systému. My jsme si potvrdili, že máme know-how na netypické aplikaceodvahu čelit výzvám, které jiné zaskočí.

V Lappu se často střetáváme s aplikacemi, které nám dávají zabrat. Další nás pobaví. Jiné nás dostanou na místa, kam se běžný smrtelník nedostane. A občas projekty žijeme několik měsíců a když se zamyslíme, stojíme vlastně při vzniku technických unikátů. A toto byl jeden z nich.

Ing. Pavla Borovianová, produktová manažerka