Ursula Ida Lapp - život a dílo

Zakladatelka společnosti Ursula Ida Lapp (30. května 1930 - 25. dubna 2021)

Ursula Ida Lapp

Byla vynikající podnikatelkou a zapsala se do ekonomické historie. Ursula Ida Lapp, zakladatelka společnosti LAPP, zemřela 25. dubna ve věku 90 let ve Stuttgartu (Německo).

Ursula Ida Lapp byla nejen aktivní a velmi úspěšnou podnikatelkou, ale také ženou se srdcem na pravém místě a vysokou mírou společenské odpovědnosti. Měla trvalý vliv na společnost LAPP a její firemní kulturu. Společně se svým manželem Oskarem Lappem (1921-1987) vybudovala skupinu LAPP, která je dnes světovou jedničkou na trhu integrovaných spojovacích řešení. Předseda dozorčí rady Siegbert E. Lapp: "Naším slibem je nyní pokračovat v práci v jejím duchu - tak zůstane nezapomenutelná."

Ohlédnutí za životem a dílem této výjimečné ženy

Ursula Ida Lapp se narodila 30. května 1930 v Benshausenu (Durynsko) jako druhorozená dcera Paula a Anny Emmelmannových. Ursula Ida navštěvovala základní a střední školu v Benshausenu a poté získala praxi na pozici administrativní pracovnice ve firmě Mercedes v Zella-Mehlis, která vyráběla kancelářské stroje. O Vánocích 1950 se objevila na jevišti a zpívala hlavní roli v operetě "Das Walzermädel von Wien". Tam si jí všiml Oskar Lapp a jen o několik měsíců později, v květnu 1951, se rozezněly svatební zvony. O rok později se narodil Siegbert Lapp.

Život v socialistickém, centrálně plánovaném hospodářství však nebyl snadný. Oskar Lapp chtěl myslet a žít svobodně a rozhodl se trvale opustit východní Německo. Příležitost přišla rychleji, než čekal: když během rodinné dovolené na Západě skončil v nemocnici, využil této příležitosti a zůstal navždy. Už nikdy se do Benshausenu nevrátil a také po zbytek svého života odmítal zakládat dceřiné společnosti ve východním Německu. Asi o půl roku později se Ursule Idě podařilo uprchnout západním Berlínem, se synem Siegbertem po boku a Andreasem pod srdcem. Andreas Lapp se narodil v roce 1956. Nový začátek na Západě byl pro mladou rodinu obtížný, protože při útěku opustili všechny věci a majetek. Oskar Lapp si našel práci v Echterdingenu ve výrobní společnosti v Severním Porýní-Vestfálsku. Díky své orientaci na zákazníka, silným komunikačním dovednostem a vřelé osobnosti byl rozeným obchodníkem. Jako dobrý pozorovatel dokázal rozpoznat problémy zákazníků. Jeho prvním vynálezem byl první hranatý konektor pro průmysl.

Manželé však snili o samostatném podnikání. Díky mnoha návštěvám u zákazníků věděl Oskar Lapp přesně, co zákazníci potřebují. Zejména připojování kabelů bylo velmi těžkopádné. Oskar Lapp vynalezl flexibilní kabel s barevnými žílami s mnohem menšími průměry. Princip barevných žil, který si Oskar Lapp nechal okamžitě patentovat, byl geniálně jednoduchý. To, co je nyní považováno za samozřejmost, byl v té době revoluční vynález – stejně jako rozhodnutí pojmenovat své ovládací kabely značkou ÖLFLEX®, čímž vznikl první značkový produkt v tomto odvětví. Ursula Ida Lapp tehdy řekla: "Seděli jsme spolu večer a můj manžel hýřil nápady. Stejně jako Mercedes nebo Osram jsme chtěli dát našemu vynálezu jméno, které by vysvětlovalo, o jaký výrobek se jedná. A protože jsme měli flexibilní kabely odolné proti olejům, vymysleli jsme název ÖLFLEX®."

V roce 1959 založili manželé Lappovi s pomocí bankovního úvěru ve výši 50 000 marek vlastní firmu. Protože byl Oskar Lapp stále zaměstnancem jiné společnosti, Ursula Ida Lapp se nechala zapsat do obchodního rejstříku jako zakladatelka společnosti. Název společnosti vznikl u kuchyňského stolu: U.I. Lapp KG, kde U.I. znamená Ursula Ida. Stejně jako v případě mnoha dnešních začínajících podniků i manželé Lappovi zpočátku podnikali v garáži svého domu ve Stuttgartu-Vaihingenu.

Ursula Ida Lapp - život a dílo

První roky byly těžké. Oskar Lapp se věnoval obchodní činnosti a navštěvoval firmy. Ursula Ida Lapp měla kromě péče o malé syny na starosti účetnictví a po večerech psala reklamní dopisy. V roce 1962 se jim narodil syn Volker. Po kabelech ÖLFLEX® byla obrovská poptávka. Vydělané peníze investovali manželé do rozšíření firmy. V roce 1963 byla v Galileistraße založena společnost Lapp Kabelwerke GmbH a v roce 1965 bylo sídlo společnosti přestěhováno z rodinného domu do Schulze-Delitzsch-Straße - dnešního sídla společnosti.

Ursula Ida Lapp - život a dílo

Společnost se rychle rozrůstala. V roce 1976, kdy se většina německých podnikatelů neodvažovala vyrazit za oceán, zakládá Oskar Lapp první zahraniční pobočka v USA. Přidávají se další značky: systémy pro přenos dat UNITRONIC®, optické kabely HITRONIC®, kabelové vývodky SKINTOP®, systémy pro ochranu a vedení kabelů SILVYN®, průmyslové konektory EPIC®, systémy datové komunikace ETHERLINE® pro technologii ETHERNET a označovací systémy FLEXIMARK®.

Ursula Ida Lapp - život a dílo

25. dubna 1987 Oskar Lapp nečekaně umírá na infarkt. Synové Siegbert a Andreas Lappovi společně se svou matkou přebírají vedení firmy a úspěšně pokračují v duchu zakladatele. Odvaha, odhodlání a podnikatelská vize patří také k základním přednostem obou ředitelů druhé generace společnosti. V roce 1992 zakládá Ursula Ida Lapp na památku svého manžela a podnikatele Nadaci Oskara Lappa, která podporuje výzkum srdečních chorob. Zároveň roste počet mezinárodních společností. Skupina Lapp je zastoupena na hlavních mezinárodních trzích v Asii, Evropě a Americe.

V roce 1998 se Andreas Lapp stává předsedou představenstva společnosti Lapp Holding AG. Jeho bratr Siegbert je zodpovědný za inovace a technologie. Ursula Ida Lapp je předsedkyní dozorčí rady. Již v roce 2006 je spuštěn první e-shop a němečtí zákazníci mohou nakupovat online. LAPP je tak jedním z prvních dodavatelů v oblasti kabelové a spojovací techniky, kde mohou zákazníci nakupovat rychle a pohodlně přes internet.

V následujících letech pokračuje strategický růst. Největší výrobní závod ve francouzském Forbachu je rozšířen a výrobní kapacita je zdvojnásobena. V roce 2013 stanovuje společnost LAPP s novým servisním a logistickým centrem v Ludwigsburgu nové standardy v oblasti logistiky a služeb v kabelovém průmyslu. Další zahraniční společnosti vznikají např. ve Slovinsku, Kazachstánu, Maďarsku, Japonsku a Panamě. Společnost také expanduje prostřednictvím dalších akvizic, jako je CEAM Cavi Speciali v Itálii.

V roce 2015 je nastaven směr, kterým se bude rodinná společnost dále ubírat. Novým předsedou dozorčí rady společnosti Lapp Holding AG se stává Siegbert E. Lapp, dosavadní člen představenstva pro inovace a technologie. Zakladatelka společnosti Ursula Ida Lapp je jmenována čestnou předsedkyní. V roce 2017 přebírá odpovědnost ve společnosti již třetí generace rodiny Lapp. Matthias Lapp, syn Siegberta Lappa, se stává generálním ředitelem společnosti U.I. Lapp GmbH. Jeho bratr Alexander Lapp přebírá globální odpovědnost v oblasti digitalizace a další rozvoj elektronického podnikání. Tím se splnilo největší přání Ursuly Idy Lapp, aby také její vnoučata převzala odpovědnost ve firmě. V květnu 2020 oslavila Ursula Ida Lapp 90. narozeniny.

Ursula Ida Lapp zemřela pokojně 25. dubna 2021. Zemřela ve stejný den a měsíc jako její milovaný manžel Oskar Lapp.

Ocenění Ursuly Idy Lapp

  • 30. 5. 2005     Udělení Spolkového kříže za zásluhy u příležitosti jejích 75. narozenin
  • 17. 6. 2010     Udělení Stauferovy medaile za zásluhy o Bádensko-Württembersko
  • 19. 10. 2012   Předání ceny Business Award 2012 (cena za celoživotní dílo u příležitosti Mezinárodního obchodního fóra v Baden-Badenu)
  • 23. 11. 2017   Udělena obchodní medaile spolkové země Bádensko-Württembersko

Citáty Ursuly Idy Lapp

"Musíte být flexibilní, stejně jako naše kabely. Život to vyžaduje" (UIL).

"Můžete toho tolik dokázat, jen když budete chtít." (UIL).

"Práce vás musí bavit, pak budete úspěšní." (UIL)