Fotovoltaika

Kompletní řešení a správa projektů pro Váš fotovoltaický systém od LAPP

PV Header

Využití fotovoltaiky je již řadu let základním pilířem obnovitelných zdrojů energie. Významně tak přispívá k úspěšnému řešení problémů, které přináší změna klimatu. Fotovoltaika je široce používána, od rozsáhlých systémů dodavatelů energie až po rodinné domy.

Jaké speciální požadavky musí kabely splňovat ve fotovoltaických systémech?

Moderní fotovoltaické systémy fungují výrazně lépe než před několika lety. Vysoké systémové napětí vyžaduje výkonnější kabely a komponenty. FV systém je navíc v provozu dlouhou dobu - více jak 20 let. Kabely jsou vyrobeny z odolného a vysoce kvalitního materiálu, jelikož jsou vystaveny větru, dešti, mrazu a také disponují ochranou proti hlodavcům.

Aby se využil plný potenciál dodávek energie, pracuje relativně mladý průmysl s novými technologiemi a aplikacemi, jako je organická fotovoltaika (OPV). Požadavky fotovoltaického průmyslu na řešení kabeláže sahají od velkých, robustních podzemních kabelů pro elektrárny až po filigránové spojovací technologie pro flexibilní moduly OPV.

Proč produkty LAPP pro FV systém?

Naše výrobky neustále vyvíjíme. Samozřejmostí  je dlouhá trvanlivost, odolnost a vysoká  flexibilita. Díky speciálním materiálům pláště jsou solární kabely nehořlavé a bezhalogenové, a také odolné vůči ozónu a UV záření. Solární kabely a konektory  vydrží extrémní povětrnostní podmínky, jako je teplo, vítr a mráz, a jsou proto ideální pro použití ve Vašich venkovních zařízeních.

V úzké spolupráci s certifikačním institutem TÜV a severoamerickým UL byly provedeny testy solárních kabelů ÖLFLEX®, vývodek SKINTOP® a konektorů EPIC® SOLAR.  Proto můžeme zaručit náš standard kvality. Naše výrobky jsou certifikovány pro možnost použití po celém světě.

Nemůžete najít vhodný solární produkt? Společně vyvineme individuální řešení, která budou odpovídat Vašim potřebám. Naši odborníci Vám rádi poradí.

Mimochodem: Odborné znalosti jsou vyžadovány nejen při výběru použitých součástí, ale také při správné montáži. Rádi Vám poradíme a pomůžeme se samotnou montáží.

Náš projektový tým Vám rád poradí při plánování a implementaci FV systémů.

Přehled produktů pro FV systém:

Nabízíme řešení kabeláže, ať už pro rodinný dům nebo průmyslový závod:

sfotovoltaika infografika

Které kabely jsou vhodné pro fotovoltaické systémy?

Kvalitní produkty a snadná instalace jsou rozhodujícími faktory, kterým byste měli věnovat pozornost. Obnovení či instalace nových produktů mohou vyjít draho. Z dlouhodobého hlediska stojí za to investovat do odolného a kvalitního materiálu.

Které konektory jsou vhodné pro fotovoltaické systémy?

Při nákupu solárního konektoru věnujte pozornost následujícím bodům:

  • Výběr produktu: použijte konektor EPIC® SOLAR 4Plus F  - systém konektorů odolný proti povětrnostním vlivům pro připojení fotovoltaických zařízení a EPIC® SOLAR 4Plus M. Produkty jsou yyrobeny z vysoce kvalitního plastu odolného vůči UV záření.
  • Krimpovací spoje jsou v souladu s předpisy nejlepším spojením mezi kabelem a konektorem. Spolehlivě přenášejí sluneční energii po celou dobu životnosti fotovoltaického systému. Náš konektorový systém LAPP má krimpovací připojení pro průřezy vodičů do 10 mm².
  • Certifikace a testování TÜV podle normy DIN EN 62852 (relevantní pro konektory pro aplikace stejnosměrného napětí ve fotovoltaických systémech) ukazují kvalitu.

Materiál solárních konektorů

Přenos energie a vysoký odpor mědi také ohřívají kabely a konektory. Odpor mědi v kabelech se zvyšuje, což zvyšuje tvorbu tepla. Pokud je systém vypnutý, kabely se rychle ochladí. Neustálá změna mezi teplem a chladem způsobuje zkřehnutí kabelů a konektorů. 

Konektory  jsou vystaveny slunci po celá léta. UV záření ze slunce má škodlivý účinek na konvenční plasty a způsobuje jejich trvalé poškození.

Proto v LAPP používáme zejména plasty odolné vůči UV záření. EPIC® SOLAR 4PLUS byl testován podle IEC 62852 a je vhodný pro mnoho solárních kabelů ÖLFLEX®.

Reference z jižní Afriky

Ve fotovoltaickém sektoru nabízí LAPP široké portfolio produktů pro spolehlivá, vysoce kvalitní a inteligentní řešení připojení. Představujeme vybrané projekty, ve kterých se tato řešení používají, nebo v úzké spolupráci s Vámi vytváříme individuální řešení.

Jeden z největších solárních projektů v jižní Africe, 2020

Reference: Jeden z největších solárních projektů v jižní Africe, 2020

V Africe je solární energie nejrychlejším a nejsnadnějším způsobem výroby elektřiny. Doposud však slunce nebylo běžným zdrojem energie a bylo využíváno jen zřídka. To by se mělo díky technologickému pokroku, novým a moderním zařízením a také globálnímu tlaku na snížení emisí a uhlíkové stopy změnit.

Vysoce kvalitní kabely a řešení připojení od LAPP vydrží extrémní podmínky, jaké panují nejen v Africe.