Lucie tour 2014

Scénická technika na koncertním turné

Skupina Lucie odehrála v roce 2014 turné, které bylo jejím comebackem po bezmála 10 letech. Pět velkých koncertů v pěti městech bylo výjimečných pro diváky nejen kvalitou hudby, ozvučením, ale také unikátní scénou. Skupina si s sebou vezla 21 kamionů s technikou. Koncertní šňůra byla doprovázena velkým unikátním hydraulickým pódiem, které umožnilo fanouškům dostat se téměř do bezprostředního kontaktu s kapelou.

Scénická technika byla navržena a realizována společností Bosch Rexroth (divize Stage technology) a umožnovala pohyb částí pódia během koncertu. Použitá technologie se skládala z šesti nezávisle se pohybujících jednotek. Čtyři zdviže pro jednu osobu umožňují vysunutí 1,1 metru nad úroveň pódia, velká zdviž pro čtyři osoby fungující jako výtah umožňuje spuštění pod pódium na úroveň podlahy.

Systém doplňuje víceosé rameno s plošinou pro bubeníka, které se dokáže vysunout až o 9,5 metru směrem k divákům. Vlastní plošina se tak dostane nad diváky do výšky 8,4 metru nad podlahu haly. Plošina se může vůči ramenu naklánět až o 15 stupňů, aby byl bubeník pro diváky lépe viditelný.

Požadavky na celý systém jsou charakteristické vysokou bezpečností. Ta je dána tím, že se technologie pohybuje v těsné blízkosti lidí. Účinkující navíc technologii neovládají, je tedy nutné zajistit, aby zbytkové riziko, které nese operátor, bylo co možná nejmenší.

Z pohledu požadavků na kabeláž lze systém rozdělit na části statické a pohyblivé. U pohyblivých částí jsou kladeny vysoké nároky na počty cyklů a poloměry ohybu. Z tohoto důvodu byly pro připojení velkého množství motorů zajišťující pohyb jednotlivých částí pódia použity kabely ÖLFLEX® CLASSIC FD 810 CY od společnosti LAPP KABEL s.r.o.

Ty jsou charakteristické vysoce kvalitním stíněním, které je nezbytné pro připojení k frekvenčním měničům. Jejich konstrukce umožnuje až 8 milionů cyklů střídavých ohybů, což je důležité z důvodu bezpečnosti provozu pohyblivých částí. U nepohyblivých částí je připojení realizováno kabely ÖLFLEX® CLASSIC 100 CY, dobře odolávajícím vibracím.

Snímače polohy jsou připojeny vysoce flexibilními datovými kabely UNITRONIC® FD CP (TP) plus, které jsou nízkokapacitní. Díky stočení žil do párů (TP) jsou potlačeny vazby mezi jednotlivými obvody. Vnější plášť ze speciální směsi na bázi PUR je vysoce odolný proti oděru a mechanickému poškození. Pro nepohyblivé části byly využity datové kabely UNITRONIC® LiYCY (TP).

Všechny jednotky mají společný řídicí systém, který zabezpečuje provoz nejen jednotek samotných, ale umí také zabránit jejich vzájemné kolizi. Pro pohyblivé části sběrnicového systému PROFIBUS byly využity kabely UNITRONIC® BUS PB FD P, charakteristické vysokou flexibilitou a mechanickou odolností. Systém PROFINET používá kabely ETHERLINE® PN Cat.5 Y FLEX FC, které zajišťují vysokou odolnost proti rušení a umožnují snadné a rychlé připojení konektorů díky konstrukci kabelu Fast Connect (FC).

Technologie je vybavena řadou bezpečnostních prvků (detekce kontaktu střižné hrany s překážkou, optická hradla, snímání zátěže), které mají schopnost ji zastavit dostatečně rychle a zajistit tak vysoký stupeň bezpečnosti. Pro připojení koncových snímačů a systémů nouzového zastavení jsou použity kabely ÖLFLEX® CLASSIC 110, které díky své konstrukci umožnují použití na pohyblivých aplikacích dokonce při torzním namáhání a navíc jsou dostatečně mechanicky odolné.

Díky těmto vlastnostem jsou předurčeny pro široké uplatnění nejen ve scénické technice. Obecně byly u této aplikace kladeny požadavky i na mechanickou odolnost kabelů, kdy velká část kabeláže byla umístěna volně na zemi pod pódiem, kde byla vystavena mechanické námaze od personálu, který po ni chodil.

Bezpečnost, spolehlivost, odolnost a flexibilita kabelů Lapp byly základní atributy pro fungování celého systému, který tak umožnil divákům užít si nevšední koncertní zážitek.