Potravinářský a nápojový průmysl

Spojovací řešení pro nejvyšší hygienické standardy od společnosti LAPP

csm Flaschenabfuell 0378C e7ef412497

Výrobní procesy v potravinářském a nápojovém průmyslu se vyznačují především přísnými hygienickými předpisy. Nejdůležitějším požadavkem je, aby se v nich nemohly tvořit zárodky a nečistoty, které by přišly do styku se zbožím. Z tohoto důvodu musí kabely pro potravinářský průmysl, stejně jako konektory a kabelové vývodky, odolávat vysokým nárokům.

Jaké speciální požadavky musí splňovat kabely pro potravinářský průmysl?

V potravinářské výrobě se stroje a zařízení čistí přibližně 30 % dne. Používají se velmi žíravé a agresivní čisticí prostředky a chemikálie, aby se zničilo co nejvíce choroboplodných zárodků a zabránilo kontaminaci. Další výzvou je ošetření při extrémních teplotách. Běžnou oblastí použití jsou mokré haly, chladírny nebo tepelné procesy. Kabely pro potravinářskou výrobu proto musí odolávat chemickému, tepelnému a mechanickému namáhání a musí mít certifikát FDA, ECOLAB nebo Hygienic Design. Jedině tak je lze používat v provozech a výrobních prostorách.

Přehled požadavků potravinářského průmyslu:

Potravinářský a nápojový průmysl
 • Odolnost vůči agresivním čisticím prostředkům
 • Odolnost vůči organickým olejům, tukům, ovocným a mléčným kyselinám
 • Odolnost vůči teplotám
 • Odolnost vůči vodě
 • Bezhalogenovost
 • Odolnost vůči korozi

Naše výrobky jsou speciálně vyráběny tak, aby splňovaly vysoké požadavky potravinářského a nápojového průmyslu. Naše portfolio nabízí kabely a vodiče, kabelové vývodky a systémová řešení pro vysoké nároky potravinářského průmyslu. Výrobky jsou testovány a dále vyvíjeny v našem vlastním zkušebním centru. Můžeme Vám tak nabídnout spolehlivá řešení připojení, a to i pro extrémní podmínky.

Přehled výhod řešení LAPP:

 • Teplotně odolné kabely
 • Použití hybridních kabelů
 • Odolnost proti korozi
 • Hygienický design v souladu s předpisy
 • Schválení FDA a certifikace podle EHEDG, ECOLAB®, vhodnost pro čisté prostory IPA
 • Vývoj s ohledem na dostatečné třídy ochrany přídavných zařízení

Správné řešení připojení pro Vaši potravinářskou výrobu:

 • ETHERLINE® ROBUST FR: kabel pro průmyslový ethernet odolný proti plameni, UV záření a nízkým i vysokým teplotám
 • ÖLFLEX® ROBUST: bezhalogenový připojovací a ovládací kabel pro aplikace v drsných provozních podmínkách
 • UNITRONIC® PUR CP: stíněný datový PUR kabel pro aplikace odolné vůči olejům a oděru
 • SKINTOP® HYGIENIC: kabelová vývodka z nerezové oceli pro hygienické konstrukční oblasti
 • EPIC® ULTRA H-B: robustní a ekologicky odolný hranatý konektor
 • SILVYN® FG NM: ochranná hadice odolná proti kapalinám s hladkou vnitřní i vnější stranou

Jaké kabely pro potravinářský průmysl?

Ve výrobě potravin a nápojů existují 3 zóny. V závislosti na zóně se vnější vlivy liší z hlediska mechaniky nebo teploty. Nabízíme Vám správné kabely a řešení připojení pro Vaše stroje a systémy pro všechny zóny.

Jaké kabelové vývodky a konektory pro potravinářský průmysl?

Výběr materiálů pro potravinářský průmysl

csm Skintop Hygienic 8bec8cca0b

Jen málokterý materiál vydrží čištění vysokým tlakem, agresivními chemikáliemi nebo suchým ledem po delší dobu. Nejspolehlivější volbou je zde nerezová ocel. Zejména v produktové zóně. Naše kabelová vývodka SKINTOP® HYGIENIC splňuje všechny požadavky na hygienické provedení. Odpovídá normě DIN EN 1672-2 a je certifikována podle nejnovějšího testu EHEDG. Kromě toho neposkytuje žádné kontaktní plochy pro nečistoty, všechna těsnění se zcela uzavírají směrem ke kabelu a k místu připojení. Kromě toho tato kabelová vývodka, stejně jako ochranná hadice SILVYN® FG NM nebo kabel ÖLFLEX® ROBUST, splňuje specifikace ECOLAB® týkající se odolnosti vůči čisticím a dezinfekčním prostředkům.

Je nerezová ocel vhodná pro všechny aplikace? Ne, nelze ji použít pro hranaté konektory, protože kov nelze vzhledem k jeho tvrdosti vhodně opracovat. Společnost LAPP nabízí jiné řešení v podobě konektoru EPIC® ULTRA: Kryt hranatého konektoru je vyroben z poniklovaného zinkového tlakového odlitku. Tento materiál je odolný proti korozi, například v solné mlze na ropných plošinách nebo v potravinářském průmyslu.

Příklady z praxe

F.EE GmbH: Při výrobě bramborových lupínků musí mít použité komponenty nejvyšší kvalitu a trvanlivost. Při výrobě procházejí brambory různými stanicemi. Vzniká spousta prachu, který se musí každý den smýt. Tomu může odolávat pouze odpovídající odolná technologie.

ALPMA Alpenland Maschinenbau GmbH: Kabel ÖLFLEX® ROBUST byl vyvinut pro náročné aplikace v potravinářském průmyslu. Zejména v potravinářském sektoru se používají kabely a typy kabelů, které vyžadují speciální nový a další vývoj, aby zůstaly způsobilé k použití.