Průmyslový ethernet

ETHERLINE IC BESCHNITTEN

Co je to průmyslový ethernet?

Průmyslový ethernet je nástupcem konvenčního ethernetu a v průmylsové výrobě slouží pro datovou komunikaci. Nabízí bezproblémovou síťovou infrastrukturu. Technologie průmyslového ethernetu zahrnuje velký adresní prostor pro účastníky. S adresováním IPV6 lze implementovat sítě s prakticky neomezeným počtem účastníků. Velké množství dat lze přenášet současně a při vysokých rychlostech až 40 Gbit /s. To platí také pro datovou komunikaci na velké vzdálenosti: Vzdálenosti až 80 km lze překlenout pomocí optických kabelů. Sítě lze snadno rozšiřovat a segmentovat pomocí switchů

 

Jaký je rozdíl mezi ethernetem a průmyslovým ethernetem?

Ethernet je název souhrnu technologií pro počítačové sítě (LAN, MAN) z větší části standardizovaných jako IEEE 802.3, které používají kabely s kroucenou dvoulinkou, optické kabely (ve starších verzích i koaxiální kabely) pro komunikaci přenosovými rychlostmi od 1 Mbit/s po 100 Gbit/s. Ethernet byl vyvinut v letech 1972–1975 v laboratořích PARC firmy Xerox. Název vychází ze slova éter, což měla být látka, která má umožňovat šíření elektromagnetického záření.  ethernet je běžně brán jako "kancelářská" komunikační síť. Průmyslový ethernet byl vyvinut z této základní technologie. Pro průmyslové aplikace má však rozhodující význam schopnost a spolehlivost v reálném čase. Z tohoto důvodu byly vyvinuty komponenty a protokoly, které poskytují předvídatelné mechanismy chování a redundance, aby se zabránilo poruchám.

Průmyslový ethernet - jak již název napovídá - se používá v průmyslové oblasti, a proto musí spolehlivě fungovat i za extrémních podmínek. Naše průmyslové ethernetové výrobky jsou nejen odolné vůči extrémním teplotám, prachu a vlhkosti, ale také odolné vůči chemickému nebo fyzickému náporu.

 

Jaké jsou výhody ethernetu oproti Provozním sběrnicím?

Průmyslový ethernet se používá v průmyslové automatizaci vždy, když Provozní sběrnice jsou nedostatečné a nadále nevyhovující. Hlavní roli zde hraje nejen přenos dat v reálném čase. Přijatá data v reálném čase umožňují spolehlivou a bezchybnou síťovou infrastrukturu napříč všemi úrovněmi a systémy. Naše produkty PROFINET® jsou proto navrženy tak, aby přenášely objemy dat efektivně a rychle. Komunikace bez rušení je zde zajištěna pomocí kruhové topologie. To znamená, že síť může nadále fungovat jako obvykle, i když dojde k selhání spínače. Průmyslový ethernet lze použít s různými komponenty, jako jsou kabely, optická vlákna nebo Wifi. Přenos  kabelem pokrývá také velké vzdálenosti bez ztráty kvality. Spínače zesilují signály tak, aby nebyly ztraceny.

 

ETHERLINE® ACCESS

Switche

PROFINET®


Systémy datové komunikace


Reference Kovárna VIVA