Single Pair Ethernet

Technologie pro průmyslový internet věcí (IIoT) a Průmysl 4.0

201012 SPE Rendering

Zajistěte si svoji výhodu prostřednictvím špičkové technologie SPE.

Co znamená Single Pair Ethernet (zkratka SPE) a v čem se liší od obvyklého ethernetu?

Jednopárové ethernetové kabely jsou měděné kabely, které obsahují pouze jeden kroucený pár vodičů používaný k přenosu dat, například v průmyslových aplikacích. Konvenční ethernetové kabely LAN nebo průmyslové ethernetové kabely však používají 2 nebo 4 páry vodičů v závislosti na přenosové rychlosti. Technologie Single Pair Ethernet je tedy štíhlou, lehkou a materiálově úspornou formou dalšího vývoje ethernetu pro současné i budoucí aplikace.

K čemu byl SPE vyvinut?

Průmysl 4.0 a průmyslový internet věcí (IIoT) vyžadují jednotnou síťovou infrastrukturu na všech úrovních a systémech a také přenos dat v reálném čase.

Klasický ethernet, který již spojuje všechny horní vrstvy v automatizační pyramidě, je často nevhodný pro připojení nejnižší provozní úrovně, protože kabely jsou předimenzované
a připojení je složité. Proto mají v těchto oblastech běžné provozní sběrnice stále výhody oproti standardu Ethernet. Používají se k řízení výměny informací od senzorů a akčních členů s řídicí úrovní (PLC). Tyto sběrnicové systémy mají být co nejdříve nahrazeny systémy SPE
a odpovídajícími kabely SPE.

Výhody Single Pair Ethernetu:

 1. Výměna provozních sběrnic za perspektivní systémy Single Pair Ethernet. 

 2. Standardizace technologie v sítích založených na IP, od senzorů po ERP nebo cloud, ve prospěch inteligentních továren.

 3. Miniaturizace kabelu šetří materiál a náklady a přispívá k úspoře hmotnosti a prostoru. Prostor hraje zásadní roli, zejména pokud jde o síťové senzory a akční členy.

 4. Konstrukce jednopárového kabelu umožňuje mnohem rychlejší a snadnější instalaci na místě a snižuje riziko chyb při montáži.

 5. Efektivnost nákladů díky eliminaci dalších bran, které se dříve používaly k připojení provozních sběrnic k vyššímu standardu Ethernet. Při použití SPE lze provozní úroveň připojit bez těchto převodníků.

 6. SPE umožňuje napájet pomocí PoDL (Power over Data Line) koncová zařízení až 50 W přes datový kabel. Je to srovnatelné s napájením PoE, které se již osvědčilo v současném ethernetu.
  Standard otevřené kabeláže s kompatibilními komponenty je vhodný pro univerzální použití v celém automatizačním průmyslu.

 7. Standard otevřené kabeláže s kompatibilními komponenty je vhodný pro univerzální použití v celém automatizačním průmyslu.

   

  Co bude dál pro SPE?

  Aby nová technologie rychle dorazila také do továren, musely být vytvořeny jednotné komunikační protokoly. Toto bylo již provedeno. Standardy protokolu podle IEEE 802.3 definují technické rámcové podmínky pro přenosy Single Pair Ethernet v průmyslových aplikacích; podoba průmyslového konektoru „T1 Industrial Style“ je standardizována v normě IEC 63171-6.

             SPE standard                 Přenosová rychlost                           Délka kabelu od bodu k bodu
                stíněný               nestíněný
IEEE 802.3ch2.5/5/10 Gbit/s                    15 m                        -
IEEE 802.3bp1 Gbits/s                    40 m                    15 m
IEEE 802.3bw100 Mbit/s                    40 m                    15 m
IEEE 802.3cg10 Mbit/s          1000 m a víc                        -

 

Pracovní skupina IEEE 802.3 definovala standardy pro různé případy použití SPE.

Propojovací kabely z naší produktové řady ETHERLINE® T1

Produktová řada ETHERLINE® T1 obsahuje různé jednopárové ethernetové kabely pro použití v průmyslových strojích a provozech.

 • ETHERLINE® T1 FD P je stíněný kabel AWG26 pro gigabit a použití v energetických řetězech (brzy k dispozici).
 • ETHERLINE® T1 FLEX je kabel AWG22 pro příležitostný pohyb a je vhodný pro 100 Mbit a gigabit (již k dispozici).
 • ETHERLINE® T1 P FLEX je kabel AWG18 pro 10 Mbit/s a vzdálenosti až 1000 m (brzy k dispozici).
Etherline T1 Cable portfolio

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

spe logo blau grau

LAPP je členem SPE Industrial Partner Network, konsorcia známých společností, které chtějí společně pomoci technologii SPE dosáhnout průlomu.

Síť partnerů si klade za cíl vytvořit komplexní infrastrukturu SPE: Inovativní technologie má nejen zaručit spolehlivé přenosy, ale také poskytnout standardizovaná rozhraní a systémové komponenty. Základ pro to již byl položen definicí norem a úzkou spoluprací s mezinárodními výbory pro normalizaci.

_________________________________________________________________________________________________________________________________________